19. februára 2021

Vína, na ktoré sa nezabúda

Víno, na ktoré sa nezabúda

Pili ste niekedy víno, ktoré vám ostalo v pamäti? Jeho chuť a vôňa boli také špecifické, že ste chceli otvoriť ďalšiu fľašu? Prečítajte si náš článok o kvalitných vínach, ktoré zanechajú dojem. A navyše, dozviete sa viac o ich pôvode.

Domaines Barons de Rotschild (DBR)

8. augusta 1868 kúpil Barón James deRothschild Château Lafite, vinárstvo, ktoré bolo ponúknuté vo verejnej aukcii ako zdedený majetok Ignáca-Josepha Vanlerberghe. Barón James, ktorý bol hlavou Francúzskej vetvy rodiny Rothschild, umrel iba tri mesiace po odkúpení ChateauLafite. Majetok tak pripadol do spojeného vlastníctva jeho troch synov: Alphonse, Gustava a Edmonda. Majetok sa v tom čase mohol pýšiť 74 hektármi viníc. Na znak vítania nového majiteľa viníc, sa ročník 1868 zapísal do histórie Château ako rekordný hneď niekoľkokrát. Bolo to najdrahšie víno svojej kategórie (1 fľaša mala hodnotu 4 700€ a v sudoch sa nachádzalo 900 litrov tohto vína). Takto vysoká cena zostala rekordom až pokým nebola prekonaná na konci 20-teho storočia. Našťastie pre Barónov Alphonsa, Gustava a Edmonda deRothschild, takzvaná “zlatá éra” Médoc trvala ďalších 15 rokov po odkúpení ChâteauLafite.

Dnes sa Domaines Barons de Rothschild Latife (DBR) môže pýšiť vlastníctvom niekoľkých významných Château po celom svete. Vo Francúzsku je to  Château Latife Rotschild, Château Duhart-Milon, Château Rieussec dopĺňané menším vinárstvom Domaine d’Aussières, ďalej v Chile DBR vlastní značku Viña Los Vascos, v Argentíne Bodegas Caro a nakoniec v Číne Domaine de Long Dai.

Légende Pauillac

Hlavné označenie v oblasti Médoc, Pauillac ťaží hlavne z výnimočného terénu, ktorý je charakteristický štrkovitými kopcami na ílovitej spodnej pôde. Ílovitá pôda zaisťuje prírodný odvodňovací systém, vďaka čomu sa môžu vinice hlboko zakoreniť. To je vyhovujúce prostredie pre rast odrody CabernetSauvignon. Légende Pauillac je vyrobené z hrozna pestovaného priamo vo viniciach Domaines Barons de Rothschild. Preto sa mu dostáva tej istej pozornosti s prihliadnutím na dôležité detaily ako je to aj pri vínach Grand Vin.

Château Duhart-Milon

Začiatkom 18. storočia sa začalo v okrese Pauillac rozsiahle pestovanie hrozna. Vína Milon slúžili ako ďalší produkt v portfóliu Lafite a neskôr sa stali “druhým vínom” vinárstva Château Lafite. V začiatkoch bola pôda v oblasti definovaná ako “vysoko kvalitná”. Majiteľom bol v tom čase Marquis Nicolas-Alexandre de Ségur, ktorého kráľ Ľudovít XV označoval Vínnym Princom. V roku 1937 sa po zdedení pozemkov začal silný úpadok vinárstva. Za 25rokov sa vo vinárstve vystriedalo 5 rôznych majiteľov. Vinárstvo upadalo až do roku 1962, kedy ho odkúpila rodina Rothschild. V tomto čase sa ChâteauDuhart-Milon rozprestieralo na 110 hektároch pôdy, z čoho iba 17 hektárov tvorili vinice. Rozsiahle rekonštrukcie a postupná revitalizácia, ktorá zahŕňala postavenie nových pivníc a úložných priestorov pre sudy mali za následok postupné zveľadenie vinárstva. Dnes si môže byť každý kto ochutná vína Château Duhart-Milon istý, že takmer 40 rokov práce na tomto vinárstve sa vyplatilo.

Moulin de Duhart

Moulin de Duhart je druhé víno vinárstva Château Duhart-Milon vyberané na tej istej báze ako “Grand Vin”. Hrozno je vyberané z mladších viníc. Moulin de Duhart má niekoľko charakteristík podobných s “GrandVin”.  Jeho skladovací potenciál je kratší, keďže aj proces starnutia v sudoch trvá kratšiu dobu. Meno tohto vína je inšpirované veterným mlynom, ktorý sa nachádzal na pozemkoch Carruades.

Château Odilon

Pôvodný názov Château Peyre-Lebade sa spájal s významnou geografickou polohou. História vinohradníctva v tejto oblasti siaha až do 12. storočia. Neskôr bol majetok pomenovaný na počesť maliara Odilona Redona, ktorý strávil svoje detstvo a väčšinu aktívneho života na majetku. Mnoho jeho diel bolo inšpirovaných práve touto oblasťou.

V roku 1979 získal tento majetok barón Edmond de Rothschild, ktorý už vlastnil susedné majetky: Châteaux Clarke a Malmaison. Znamenalo to začiatok novej éry, počnúc úplnou reštrukturalizáciou vinice a obnovou budov. ViniceChâteau Odilon pokrývajú 55 hektárov vápencových a hlinitých pôd. Vo vinohradoch je vysadená väčšina Merlotu, čo je v oblasti Médoc celkom jedinečné. O vinicu sa stará rovnaký tím ako o Château Clarke aMalmaison. Metódy kultivácie zostávajú tradičné s trávnatým porastom medzi riadkami. Priemerný vek viniča je 30 rokov. Château Odilon je teraz súčasťou majetkov vedených Benjaminom de Rothschildom, synom baróna Edmonda. Odistribúciu sa stará Domaines Barons de Rothschild (Lafite) od roku 1993.

Chateau Odilon ročník 2016

Hlboká červená farba granátového jablka.

Vo vôni môžeme nájsť jemné tóny čiernych ríbezlí, sladkého drievka a delikátne tóny pomarančových kvetov. Rovnováha sa vyznačuje dobrou koncentráciou s krémovými trieslovinami. Toto víno má pozoruhodnú eleganciu a jeho dĺžka naznačuje vynikajúci potenciál starnutia.

Zmes: 85% Merlot, 15% Cabernet Sauvignon.

Château Paradis Casseuil

Vinárstvo bolo odkúpené v roku 1984. Toto 23 hektárové vinárstvo sa rozprestiera medzi troma obcami Casseuil, Caudrot a Sainte-Foy-La-Longue, ktoré sú vzdialené asi 50 kilometrov od oblasti Bordeaux. Vo vinárstve sa nachádzajú tri odrody: Cabernet Sauvignon, Merlot a Cabernet Franc. Pôda je ílovito-vápencová v oblasti Caudrot a Sainte-Foy a ílovito-štrková v oblasti Casseuil. Priemerný vek viníc je 35 rokov. O vinárstvo sa stará tím odborníkov zo Chateau Rieussec, ktorí používajú tradičné metódy oblasti Bordeaux.

Château Paradis Casseuil ročník 2017

Ročník 2017 bol značne ovplyvnený neskoršími mrazmi v období 27. a 28.apríla, ktoré spôsobili výrazné škody na viniciach v Bordeaux ako aj v celom Francúzsku a Európe. Úroda viníc bola z tohto dôvodu veľmi nízka a charakteristická je najmä rôznorodosť vína postihnutých viníc. Aj napriek týmto udalostiam si Château Paradis Casseuil zachovalo svoju kvalitu. 

Viña Los Vascos

V roku 1988 prebralo Domaines Barons de Rothschild kontrolu nad vinárstvom Los Vascos. V tom istom čase sa vinárstvo rozšírilo na 2200 hektárov z čoho 220 hektárov zaberali vinice. Priekopnícke ambície Domaines Barons deRothschild boli predovšetkým výsledkom rozsiahleho výskumu potenciálu miestnych vín. Veľa vinárstiev bolo navštívených pred finálnym rozhodnutím a kúpou LosVascos vďaka jeho unikátnej lokácii blízko oceánu a výnimočnej vulkanickej pôde.

Los Vascos Cabernet Sauvignon

Cabernet Sauvignon je klasickou odrodou vinárstva Los Vascos, vďaka ktorej si vinárstvo vybudovalo svoju reputáciu. Spoločnou charakteristikou všetkých ročníkov je svieža vôňa zrelého ovocia a plnohodnotná štruktúra. Vína majú perleťovo rubínovú farbu a príjemnú vôňu višní, malín a sliviek spojené s náznakmi štipľavosti. Jemné víno plné rôznorodých chutí s ľahkými tanínmi.

Château L’Évangile

Založenie viníc Château L’Évangile sa datuje až do roku 1741, kedy sa prvýkrát vinárstvo zapísalo do registra majetkov pod menom Fazilleau. Začiatkom 19. storočia sa vinárstvo blížilo ku svojej súčasnej podobe s vinicami rozliehajúcimi sa na takmer 13 hektároch pôdy. V tomto čase bol majetok odkúpený právnikom menom Isambert. Ten premenoval vinárstvo na L’Évangile. V roku 1862 bolo L’Évangileodkúpené pánom Paulom Chaperonom ktorého potomkovia, rodina Ducasse, zostala majiteľmi až do roku 1990 kedy vinárstvo odkúpili Domaines Barons de Rothschild(Lafite). Od tohto okamihu sa všetka výroba vína a kompletná infraštruktúra vinárstva sústredila na zveľaďovanie značky  L’Évangile. V roku 1998 sa začalo s rekonštrukciou pivníc a úschovní sudov, ktorá bola dokončená v roku 2004.

Blason de L’Évangile

Blason de L’Évangile je vyberané z tých istých sudov ako Grand Vin. Jeho charakteristika je veľmi podobná s Grand Vin, ale má nižší skladovací potenciál, keďže je uložené v sudoch kratšiu dobu.

Domaine d’Aussières

Vinárstvo bolo odkúpené v roku 1999, pozemok o rozlohe 550 hektárov prešiel rozsiahlou renováciou. 167 hektárov viníc bolo presadených s veľmi pozorne vybranými tradičnými odrodami pre oblasť Languedoc: Syrah, Grenache, Mourvédre a Carignan, dopĺňané odrodami Cabernet, Merlot a Chardonnay. V rovnakom čase boli zrenovované aj budovy vinárstva a bola postavená nová vínna pivnica v útrobách starých budov v srdci vinárstva.

Aussiéres Rouge

Aussiéres Rouge kombinuje eleganciu odrody Cabernet Sauvignon so silným charakterom odrody Syrah, dvoch odrôd hrozna typických pre oblasť Bordeaux a Stredomorské regióny.

Spojenie Francúzska s Argentínou

Nápad vytvorenia partnerstva medzi Domaines Barons de Rothschild(Lafite) a rodinou Catena vznikol v roku 1999. Počiatočné nadšenie sa veľmi rýchlo pretavilo na konkrétny plán výroby vína, ktoré by spájalo Francúzsku a Argentínsku kultúru a dve charakteristické odrody hrozna každého producenta, Malbec a Cabernet Sauvignon. Výmena a výber začali dostávať podobu ešte v roku1999 a prvý vyprodukovaný ročník bol v roku 2000. Vďaka úspechu tejto spolupráce sa v roku 2003 podarilo vytvoriť ďalšie víno: Amancaya, ktoré je ako jeho starší brat, spojením rovnováhy medzi Argentínskou identitou a štýlom Bordeaux.

Bodegas Caro Amancaya

Amancaya, takisto ako jeho starší brat, predstavuje harmonickú rovnováhu medzi štýlmi Argentíny a Bordeaux. Víno je viac ovocné vďaka vyššiemu percentu odrody Malbec a kratšiemu procesu vyzrievania v dubových sudoch. Slovo AMANCAYA pochádza z domorodého jazyka Indiánov a pomenúva kvetinu nachádzajúcu sa vo vyšších nadmorských výškach pohoria Ánd v regióne Mendoza.

Vinárstvo Leonardo da Vinci

V roku 1961 sa v talianskom meste Vincispojilo 30 miestnych farmárov a vytvorili Cantine Leonardo da Vinci, priekopnícke a inovatívne vinárske spoločenstvo. Leonardo da Vinci je zväzom vinárstiev, ktorých životným poslaním je realizovanie vynikajúcich intuícií výroby vína Leonarda da Vinciho. Každé z vín najlepšie vyjadruje svoju históriu a charakter terroir, z ktorého pochádza. Vinárstvo sa snaží pokračovať v učení o vinohradníctve tak, ako to kedysi robil sám majster Leonardo da Vinci. Vďaka odborníkom, ktorí študujú Leonardove poznatky o výrobe vína a úzko spolupracujú s expertmi v oblasti vinohradníctva, sa darí vytvárať víno, na ktoré by bol určite hrdý aj sám majster Leonardo. Vinohradníci získavajú iba to najkvalitnejšie hrozno z prémiových viníc Chianti a Chianti Classico. Výsledkom je prémiové koncentrované ovocie, ktoré sa potom zručne prepracuje do charakteristického nového ovocia Chianti.

 

Leonardo DaVinci Brunello ročník 2012

Leonardovo umenie a toto slávne víno sú stelesnením Toskánska: sily, klasicizmu a elegancie, harmonickej kombinácie rafinovaných vlastností. Macerácia: počas 15-20 dní fermentácie sa často vykonáva prečerpávanie  a vykonáva sa delestage (rack and return) na zvýšenie komplexnosti. Aby sa dosiahla maximálna extrakcia farby a trieslovín, fermentácia prebieha v nádobách z nehrdzavejúcej ocele pri kontrolovaných teplotách 30-32 °C. Po skončení kvasenia sa víno nechá  vyzrievať v dubových sudoch najmenej 2 roky.

Farba je číra, karmínovo červená .Vo vôni sú intenzívne ovocné tóny ostružín, čiernych ríbezlí a čerešní. Chuť plná a bohatá na podnebí s jemnými ovocnými tónmi, ktoré kopírujú vôňu. Aromatické látky sú dobre vyvážené s harmonickým množstvom sviežosti. Hrozno pochádza z kopcovitej oblasti mesta Montalcino (Siena).

Teplota podávania: 17°C. Excelentné víno ,najvyššie hodnotené ratingovými spoločnosťami.



Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Webová stránka www.vinalko.sk využíva cookies pre skvalitnenie dodaných služieb. Ďalším prehliadaním stránky www.vinalko.sk súhlasíte s ich využitím. Používanie cookies môžete odmietnuť priamo vo Vašom prehliadači. Súhlasom zároveň prehlasujem, že mám viac ako 18 rokov. Chcem vedieť viac

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close